Co to są używki?
Są to produkty spożywcze nie mające właściwości odżywczych, zawierające substancje, które działają pobudzająco na układ nerwowy. Najczęściej stosowane używki to: napoje alkoholowe, narkotyki, tytoń, środki farmakologiczne oraz kawa i herbata.Rodzaje używek i ich wpływ na organizm człowieka.
Alkohol
Jest najbardziej popularną używką znaną chyba na całym świecie. Powstaje w wyniku fermentacji drożdży z cukrami zawartymi w owocach. Jego działanie jest zależne od organizmu i spożytej dawki. Często powoduje agresję i rozdrażnienie, w innych przypadkach uspokaja i powoduje względne uczucie uwolnienia od problemów, spowalnia reakcje i czynności, powoduje trudności z mową i chodzeniem.
Narkotyki
Substancje pochodzenia naturalnego, często wykorzystywane w medycynie. Odziałowywują na środkowy układ nerwowy. Działają uspokajająco, uśmierzają ból, powodują odurzenie, euforię, pobudzenie lub sen.
Najpopularniejsze narkotyki to: marihuana, amfetamina, metaamfetamina, kokaina, heroina, lsd, extasy i opium.
Nikotyna
Jest to organiczny związek chemiczny pozyskiwany z liści tytoniu. Jest silnie uzależniający, podobnie jak kokaina, czy heroina. Działa toksycznie, w mniejszych dawkach działa stymulująco, powoduje wzmożone wydzielanie adrenaliny, rozszerzenie źrenic, względne uczucie spokoju i podwyższa ciśnienie krwi.
Herbata
Wbrew powszechnej opinii nie jest zbyt zdrowa, napar z liści herbaty wywiera działanie pobudzające na układ nerwowy, niweluje senność i zmęczenie. Napar z liści herbaty zawiera pektyny, kofeinę olejki eteryczne i garbniki. Nie zawiera żadnych witamin ani soli mineralnych.
Kawa
Palone ziarna kawy zawierają tłuszcze, garbniki oraz kofeinę. Powoduje pobudzenie organizmu, niweluje zmęczenie i senność. Długotrwałe używanie powoduje uzależnienie.
Skutki nałogów
- Fizyczne: negatywny wpływ na działanie układu nerwowego, oddechowego, trawiennego i krążenia. Niektóre powodują również większe ryzyko wystąpienia nowotworów.
- Psychiczne: niska samoocena, utrata zaufania, brak zainteresowania zwykłymi czynnościami i celami w życiu, nieraz myśli samobójcze.
- Pedagogiczne: destabilizacja życia rodzinnego, dysfunkcjonalność w sferze pełnionych ról i zadań rodzinnych, osoby uzależnione częściej rozpoczynają działalność przestępczą.
- Społeczne: straty finansowe, rozwijanie się patologii.
Średnia długość życia
Osób regularnie zażywających inne narkotyki: 38 lat.Osób regularnie zażywających marihuane: 40 lat.
Średnia długość alkoholika: 50 lat
Nałogowego palacza: 60 lat.
Osób nie zażywających stale żadnych używek: 78 lat.
Płuca nałogowego palacza | normalne płuca
![https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4P_5Ig01HzoyBCMSLUDWeufOpKLCV0nH2pmJqtQyGXiORk0Nr9XZIRA9l_iLQP6EYk-32Oe35HWkxuoojY9TQ2qUo8E4jMy5D3OkL_a6fk2trn4iftFVaLcxEZs089FGfxWTko1SH7kk/s1600/kjhniuih.jpg](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4P_5Ig01HzoyBCMSLUDWeufOpKLCV0nH2pmJqtQyGXiORk0Nr9XZIRA9l_iLQP6EYk-32Oe35HWkxuoojY9TQ2qUo8E4jMy5D3OkL_a6fk2trn4iftFVaLcxEZs089FGfxWTko1SH7kk/s400/kjhniuih.jpg)
Źródła: media, organizacje
zapobiegające narkotyzmowi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz