1 września 2013

Rodzaje gwiazd

http://www.tapetus.pl/obrazki/n/117893_slonce-planety-gwiazdy.jpgGwiazd na niebie jest więcej, niż ziaren piasku na wszystkich plażach Ziemi razem wziętych. Każda z nich może okazać się nieco inna, różnią się one bowiem masą, jasnością i wielkością. Dwa czynniki, które cechują te ciała niebieskie to jasność absolutna i typ widmowy.








Wielkość Słońca pomimo naszego wyobrażenia, jako niewyobrażalnie ogromnego ciała niebieskiego jest ono stosunkowo niewielka. Porównanie rozmiarów innych obiektów najlepiej przedstawi poniższa animacja:

 


Pomimo ogromnych różnic w rozmiarach, nie różnią się one aż tak bardzo masą, przypuszczalnie są to 10 krotnie lżejsze, lub 6 krotnie cięższe obiekty. Związane jest to z gęstością poszczególnych gwiazd. Najmniejszymi z nich są tak zwane gwiazdy neutronowe. Ich średnica często nie przekracza 20 km, lecz są niewyobrażalnie gęste, a dzieje się tak w wyniku zapadającej się gwiazdy o dużej masie. Atomy helu zostają wtedy pod wpływem olbrzymiego ciśnienia przemienione w neutrony.


Charakterystyka


Jasność absolutna

Rzeczywistej jasności nie da się rozpoznać patrząc w niebo, gdyż różnice często wynikają z odległości od Ziemi. Naukowcy obliczają ich jasność, jaka by była w odległości 33 lat świetlnych od nas. 

NAJJAŚNIEJSZE GWIAZDY
GWIAZDA ODLEGŁOŚĆ OD ZIEMI
(lata świetlne)
Słońce 0,000015
Syriusz A 8,6
Kanopus 313
alfa Centauri A 4,3
Arktur 36


Typ widmowy

Światło gwiazdy można rozszczepić na kolory składowe. Różne gwiazdy mają różne typy widma, co pozwoliło na podzielenie ich na grupy: O, B, A, F, G, K, M.

Klasa Temperatura (°C)
O
28.000 - 50.000
B
9.300 - 28.000
A
6.800 - 9.300
F
5.400 - 6.800
G
4.300 - 5.400
K
2.900 - 4.300
M
1.700 - 2.900






Rodzaje gwiazd:


Gwizdy ciągu głównego (typ słoneczny)

Podstawowy rodzaj gwiazdy. Źródłem energii jest przemiana energii w tlen. Najlepszym przykładem takiej gwiazdy jest nasze słońce.



Czerwone karły

Jest to rodzaj gwiazdy ciągu głównego o małej masie i stosunkowo niskiej temperaturze. Są dość powszechne, lecz trudno je zaobserwować z powodu małej jasności.



Brązowe karły

Gwiazdy o bardzo małej jasności i niskiej temperaturze (około 1000 °C). Są bardzo trudne do zauważenia, świecą w podczerwieni.



Białe karły

Niewielkie gwiazdy o dużej gęstości i temperaturze, powstały w wyniku zapadnięcia się większej gwiazdy po wyczerpaniu wodoru. Stygną bardzo powoli.


http://astronomia-katerina.blog.onet.pl/wp-content/blogs.dir/848933/files/blog_sv_5019520_7880213_tr_nadolbrzym.jpgCzerwone olbrzymy (giganty)

Gwiazdy dużo większe od Słońca. Ich gęstość i temperatura są niższe, a ich paliwo wodorowe jest na wyczerpaniu. 


Niebieskie nadolbrzymy (supergiganty)

Szybko ewoluujące gwiazdy o bardzo wysokiej temperaturze i gęstości. Często dochodzą do stadium wybuchu supernowej i czarnej dziury.





Cefeidy

Gwiazdy zmienne, ich jasność ulega zmianie raz na kilka dni lub kilka miesięcy. Są bardzo jasne i masywne.


http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/czarna_dziura2.jpgGwiazdy neutronowe

Do 3 razy bardziej masywne od słońca. Średnica około 20 km, są pozostałością po wybuchach supernowych, wysyłają silne impulsy radiowe związane z szybkim obrotem wokół swej osi i silnym polem magnetycznym.




http://scitechdaily.com/images/image-of-the-Tycho-supernova.jpg 


Supernowe

Końcowy okres rozwoju dużych gwiazd związany z wielkim wybuchem w wyniku którego powstają pulsary, bądź czarne dziury. Po wybuchu powstaje widowiskowa mgławica.



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cd/Black_Hole_Milkyway.jpg/235px-Black_Hole_Milkyway.jpg 

Czarna dziura

Obiekt o bardzo małej średnicy kilku/ kilkunastu kilometrów. Ich gęstość jest tak wielka, że jest w stanie wchłonąć wielkie gwiazdy. Ich obecność można wykryć jedynie dzięki temu, że ich gęstość jest tak wielka, że pożera nawet światło.






http://neutrino.fuw.edu.pl/edu_pict/evolution.jpg



Źródło: wiedza własna,
Atlas kosmosu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz